Nauka matematyki – jak zacząć ?

308
wyświetleń
nauka matematyki

Nauka matematyki dla dzieci niewątpliwie zaczyna się od nauki liczenia. Taką naukę najlepiej zacząć używając obrazków jako przykłady cyfr. Nazywając daną cyfrę oraz pokazując jej kształt na obrazku dziecko z czasem nie będzie miało problemów z wskazaniem prawidłowych znaków. Sama nauka liczenia do dziesięciu nie wymaga pokazywania kształtów, ale skoro już to robimy czemu by tych rzeczy nie połączyć.

Nauka matematyki tak na prawdę rozpoczyna się od momentu kiedy dziecko zaczyna widzieć. Pokazujemy mu przecież obrazki, które nazywamy i określamy ich liczbę. Tak, więc jeśli chcesz nauczyć dziecko matematyki musisz zacząć od nazywania poszczególnych elementów cyfr lub rzeczy. Pokazujemy dziecku odpowiednią ilość rzeczy np. 3 lalki, i liczymy jeden, dwa, trzy. Dodatkowo możemy pokazywać na palcach ręki i liczyć. Dziecko zapamiętuje, że dwa lub trzy palce oznaczają dwa lub trzy elementy. ( w tym wypadku 3 lalki). Zapraszam na film nauka matematyki – karty z cyframi.

Dorośli widząc trzy lub więcej obiektów po prostu je widzą i nie muszą liczyć. Dla dziecka jest to jednak bardzo istotne, aby za każdym razem licz od jednego do konkretnej liczy elementów. Dzieci bez problemy dostrzegają różnice między ilością elementów, ale nie potrafią ich nazwać. My jako rodzice musimy im pomóc. Dlatego za każdym razem musimy liczyć po kolei i pokazywać przy tym czy to na palcach czy to na lalkach ilość elementów.

Nauka matematyki u małych dzieci może przebiegać bardzo szybko ponieważ mają zdolność subitacji, czyli rozpoznawania liczebności zbiorów – bez liczenia. Dziecko Z łatwością widzą różnicę między zbiorem 15 a 25 kropek. Naszym zadaniem jest tylko nazwanie tych ilości, aby dziecko nauczyło się nazw dla tych zbiorów.Co ciekawe dorośli gubią się już przy ośmiu elementach.

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni liczenia kolejnych elementów w zbiorze: 1, 2, 3, 4 itd. Zdolność subitacji jest naturalna dla dzieci i zwierząt. W przedszkolu i w szkole trenowana jest logika, co prowadzi do zaniku zdolności jaką jest subitacja.

Jak możemy pomóc dziecku w nauce matematyki ?

1. Nie porównuj matematycznych umiejętności swojego dziecka z umiejętnościami jego rówieśników. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i nie możemy tego przeskoczyć. Dlatego daj swojemu dziecku czas.

2. Bardzo częsty błąd to taki, że dziecko przychodzi do Nas z problemem i mówi, że nie rozumie zadania. Rodzice zazwyczaj odpowiadają: „Czego nie rozumiesz?”. Dziecko nie wie, czego nie rozumie dlatego przyszło o pomoc do Ciebie. Pamiętaj musimy być cierpliwi i dać dziecku do zrozumienia, że pomożemy mu rozwiązać zadanie. Dlatego nasza odpowiedź powinna być w stylu: „Choć rozwiążemy to zadanie razem”

3. Przy podstawowych cyfrach używaj prawdziwych przedmiotów lub palców.

4. Oczywistym jest, że jeśli dziecko źle odpowiada na pytanie, nie krytykuj. Powtarzaj z nim tyle razy dane zadanie czy liczanie, aż samo odkryje prawidłową odpowiedź.

5. Baw się matematyką. Podczas zabawy na dworze pytaj ile tutaj jest np. ptaków na drzewie, czy babek w piaskownicy. Dzięki temu nauka matematyki będzie prostą zabawą.

6. Nauczć dziecko przegrywać, aby potrafiło radzić sobie z porażką. Wspieraj emocjonalnie i zachęcaj do ponownej próby liczenia.

7. Od czasu do czasu popełniaj błędy i sprawdź czy dziecko je wychwyci. Na pewno sprawi mu to satysfakcję.

8. Nie wyręczaj dziecka w zadaniach domowych. Dziecko ma się nauczyć samodzielności i popełniania błędów, aby móc wyciągnąć wnioski. Świat nie jest idealny i każdy może się pomylić.

Zobaczcie jak zrobić karty do nauki matematyki tutaj : Zrób to sama – Karty do nauki matematyki.

Pozdrawiamy Ola i Michalinka 🙂