Przeziębienie w ciąży

129
wyświetleń
przeziebienie
Przeziębienie w ciąży ? Zobacz jak sobie z nim radzić. Ciąża to stan tak delikatny, że nawet niegroźna dolegliwość może mieć poważne skutki. Nie ma co ukrywać: chorowanie w ciąży wiąże się ze stresem. Ale z drugiej strony: rzadko udaje się przetrwać całe dziewięć miesięcy bez infekcji. Jedne choroby są bardziej niebezpieczne, inne mniej. Ważne, by szybko je rozpoznać i wyleczyć.

Przeziębienie w ciąży nie oznacza wizyty w szpitalu ale zachęcam przyszłe mamy, aby zgłaszały się do lekarza już przy pierwszych objawach infekcji, zgodnie z zasadą: lepiej dmuchać na zimne. Każda infekcja może stanowić zagrożenie dla naszego malucha. Szczególnie  w pierwszym trymestrze ciąży zachodzi największe ryzyko uszkodzenia zarodka i powstawania wad rozwojowych płodu. Podstawowymi zasadami stosowania leków w ciąży jest wyjątkowa ostrożność oraz konsultacja z lekarzem.

Jeżeli będziecie miały większość objawów klasycznych przeziębienia,m.in. gorączka, katar, kaszel, ból głowy, gardła oznacza to, że najprawdopodobniej macie „zwykłą” wirusową infekcję górnych dróg oddechowych. Objawy te powinny po 2-3 dniach się zmniejszać, a po 7 dniach zupełnie ustąpić. Ale nie ma żadnego powodu żebyście sobie nie „ulżyły”, stosując leki bezpieczne w ciąży. Pamiętajcie, że wasze dobre samopoczucie to lepsze samopoczucie dziecka w brzuchu.

Na pewno podczas choroby w ciąży powinnaś leżeć w łóżku (wygrzewać się), spać, odpoczywać i pić dużo płynów.

Co brać na niektóre dolegliwości?

Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu, aby brać preparaty z witaminami przeznaczone dla ciężarnych. Chyba, że lekarza zaleci. Wyjątkiem jest kwas foliowy, który najlepiej zażywać przed poczęciem dziecka lub gdy podejrzewamy, że jesteśmy  w ciąży. Ta witamina zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u dzieci, a także niedokrwistości.

Specyfiki z witaminą C i rutyną (np. Rutinoscorbin) pomogą zmobilizować układ immunologiczny do walki z przeziębieniem, a dodatkowo uszczelnią naczynka.

  • czosnek – nazywany jest naturalnym antybiotykiem, który działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Jest bardzo skuteczny we wczesnej fazie infekcji, trzeba jeść go na surowo, np. posiekany dodawać do mleka z miodem, kanapek, sałatek.

  • zaparcia – przede wszystkim stosujemy dietę  bogatą w błonnik (pełnoziarniste pieczywo, surowe jabłka, suszone śliwki), a jeśli to nie pomoże, to czopki glicerynowe.

  • biegunka – musisz dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia. Nie wystarczy jednak picie herbatki lub zwykłej wody, bo wraz z biegunką tracisz cenne elektrolity. Dlatego pij dostępne w aptece doustne płyny nawadniając. Zażyj dostępne bez recepty dobre bakterie, czyli probiotyki, np. Enterol.

  • ból brzucha – jeśli sporadycznie występują, nieregularne skurcze bez innych dolegliwości (np. krwawienia) to oznacza ćwiczenia macicy przed porodem. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, lekarz nie stwierdza nic niepokojącego, można stosować No-spę.

  • ból głowy i gorączka – najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym stosowanym w ciąży jest lek zawierający paracetamol, np. apap, panadol. Można go przyjmować 1-2 tabletki co 4-6 godzin. Im mniejsza dawka i krótszy czas stosowania, tym bezpieczniej.Można pić herbatkę z lipy – działa rozgrzewająco, napotnie, poza tym pomaga w walce z katarem.

  • katar  – w trakcie przeziębienia najtrudniej jest sobie poradzić z katarem. Wszelkie dostępne leki bez recepty, czy to w postaci kropli do nosa, czy tabletek, nie są dozwolone u kobiet w ciąży. Alternatywą jest stosowanie roztworów soli fizjologicznej i wody morskiej. Możecie spróbować inhalacji za pomocą specjalnych nebulizatorów, lub po staremu – garnek i ręcznik na głowę. Do inhalacji możecie dodać olejki eteryczne, np. miętowy lub eukaliptusowy, ale ważne jest by nie był to ekstrakt na bazie alkoholu.

  • ból gardła – najbezpieczniej używać substancji ziołowych, na bazie propolisu, porostu islandzkiego, szałwii, miodu czy rumianku. Płukać gardło wodą z solą, sodą oczyszczoną lub naparem z szałwi.

  • kaszel – można pić roztwór z siemienia lnianego, Także imbir dobrze nawilża śluzówkę i przynosi ulgę przy suchym kaszlu, napar z prawoślazu i lukrecji. Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które osłaniają podrażnione kaszlem gardło. Lukrecja działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Na  mokry kaszel dobrze robi syrop z czosnku i cebuli

Jeżeli te leki i domowe sposoby na przeziębienie wam w żaden sposób nie pomagają, a objawy zamiast mijać będą się nasilać z dnia na dzień, to po 4-5 dniach, radziłabym się udać do lekarza po silniejsze leki, ponieważ znaczy to, że nie macie „zwykłego” przeziębienia tylko infekcję bakteryjną, którą w ciąży nie dość że można, to należy leczyć bezpiecznymi antybiotykami, których jest wiele.

Leki, których nie można stosować w ciąży

Składnikami wielu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych są kwas acetylosalicylowy i ibuprofen. Dlatego nie wolno ci stosować takich leków jak: aspiryna, polopiryna, Ibuprom, Nurofen. Przeciwwskazane są też preparaty z pseudoefedryną (np. Gripex, Modafen).

Jednak nawet stosując bezpieczne środki, lepiej trzymać się zasady, że im mniej leków, tym lepiej i sięgać po nie, gdy są naprawdę potrzebne. Przed przyjęciem lekarstwa należy zapoznać się z informacjami na ulotce. Gdyż Leki nie pozostają bez wpływu na dziecko, a ich działanie może objawić się nawet w późniejszym okresie życia malucha.