Porady

Sposoby na odparzenia pieluszkowe

Odparzona pupa u niemowlaka to znany problem od bardzo dawna. Charakteryzuje się zaczerwienioną skórą i wywołują dyskomfort i ból u dziecka. Dziś przedstawię Wam sposoby na odparzenia u naszych pociech.

Regularna zmienianie pieluch
Częste zmienianie pieluszek z pewnością pomoże nam uniknąć odparzeń. Jak często? Musimy to kontrolować kiedy maluch zmoczy pieluchę i wtedy ją zmienić, czyli średnio co 2 godziny. W przypadku kupki pielucha musi być zmieniona od razy. Oczywiście przy każdej zmianie należałoby przemyć pupę lub dobrze wytrzeć nawilżaną chusteczką. W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży wybór i to jakie chusteczki będą odpowiednie zależy od reakcji skóry dziecka.

Dokładne osuszanie i wietrzenie.
Samo mycie pupy i zmiana pieluch to tylko jeden z elementów. Bardzo istotne jest, aby następnie dobrze osuszyć skórę i w miarę możliwości poczekać z założeniem nowej pieluchy. Dajmy skórę trochę czasu, niech „poodycha”. Pamiętajmy, aby wycierać skórę ręcznikami jednorazowymi ponieważ te co wiszą w łazience zapewne mają na sobie dużą ilość bakterii. Skórę wycieramy lekko dotykając. Unikamy pocierania, bo może to spowodować ból dla naszego malucha.

Domowe sposoby na odparzenia
Idealnym sposobem na odparzanie jest wymąkowanie pupy mąką ziemniaczaną. Skrobia skutecznie łagodzi zmiany skórne i pomoże przywrócić jej normalność. Musimy jednak zwrócić uwagę na wilgotność bo mąka w połączeniu z wodą tworzy gródki, które mogą podrażnić skórę. Możemy również przygotować kąpiel dla dziecka w krochmalu.

Kremy na odparzenia.
W aptekach mamy bardzo dużo różnego rodzaju kremów i maści. Jaki wybrać? To zależy od reakcji naszego dziecka. Z doświadczenia wiem, że bezpiecznym kremem jest Sudocrem. Oczywiście nie jest on jedyny, ale nie spotkałam jeszcze malucha, który by źle reagował na tą maść. Każdy krem zawiera jakąś substancję, która będzie przydatna dla naszego malucha. Dlatego najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub położną.

Płyny do kąpieli i proszki
Kosmetyki do kąpieli mają też ogromne znaczenie. Dzieci różnie reagują i każda mama musi znaleźć złoty środek. W moim wypadku był to biały jeleń. Dzieci idealnie na niego reagowały i skóra była odpowiednia. Michalina i Amelka są alergiczkami dlatego szukałam idealnego rozwiązania. Białego jelenia również używałam do prania. Na inne środki skóra dziewczynek reagowała źle. Choć to osoby temat bo różną mamy wodę w kranach co ma także duży wpływ na skórę. Każda mama musi przez to przejść i znaleźć odpowiednie kosmetyki dla swoich maluchów.

Odparzona pupa to dość problem u niemowląt, ale nie wszyscy wiedzą jak sobie z nim radzić. Nie wystarczy wysmarować pupy kremem i czekać na efekty. Warto zatroszczyć się o skórę dziecka, aby zapewnić jej zdrowy wygląd.

Pozdrawiam Ola 🙂

Zapraszam również tutaj