Porady

Ząbkowanie – jak sobie z nim radzić?

Ząbkowanie to naturalny proces u każdego malucha. W tym okresie niemowlak jest bardzo marudny, często płacze i odmawia jedzenia z piersi. Ból towarzyszący ząbkowaniu wynika z wyżynających się ząbków przez dziąsła.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Nie ma ściśle określonego czasy bo jest to indywidualna kwestia każdego dziecka. Wszystkie maluchy muszą to przejść. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować nawet w czwartym miesiącu życia. U innych na swój pierwszy ząb pojawi się dopiero po 10-12 miesiącach. Wpływ na to mają geny dlatego musimy być cierpliwi i nie martwmy się zbyt wcześnie. Konsultacja z lekarzem powinna nastąpić po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Jakie są objawy ząbkowania?
U niektórych dzieci ząbkowanie przebiega niemal bezboleśnie, jednak drogie mamy jest to rzadkość. Pierwszym objawem ząbkowania jest nadmierne ślinienie.
Kolejny objaw to intensywne swędzenie, dlatego maluch zaczyna wkładać do buzi zarówno własne rączki, zabawki czy inne przedmioty, próbując złagodzić ból. Dziąsła są wyraźnie opuchnięte i zaczerwienione. Kolejny etap wiąże się z większym bólem dlatego dziecko jest płaczliwe i marudne. Ból może sprawiać również ciepłe mleko mamy dlatego maluchy nie chcą przyjmować pokarmu z piersi lub mocno zaciskają szczęki podczas jedzenia, co może być bolesne dla nas mam.

Ząbkowanie – jak sobie z nim radzić?
Każda mama i dziecko musi tego doświadczyć. Jest to proces długotrwały i bolesny, ale są pewne sposoby, które pomogą nam przetrwać ten okres a przede wszystkim pomogą naszemu maluchowi.

 1. Masowanie dziąseł
  Każdy maluch reaguje inaczej, więc musimy być cierpliwe i zacząć od masowania dziąseł gazą zmoczoną zimną wodą. Trezeba robić to z wyczyciem. Maluch zazwyczaj będzie probował zagryzać nasz palec, ale dzięki temu wiemy czy pomagamy mu w uśmieżeniu bólu.
  Są również odpowiednie nakładki na palec z wypustkami lub szczoteczki. Jeśli jednak ten sposób nie pomaga przejdźmy do następnej metody.
 2. Zimne gryzaki i smoczki
  W przypadku moich dziewczynek najskuteczniejszą metodą były specjalne gryzaki, które można wypełnić wodą. Napełniony gryzak należy włożyć na kilka minut do lodówki, a następnie podać dziecku. Zimna „zabawka” powoduje zmniejszenie bólu i opuchlizny na dziąsłach. Ważne, aby nie wkładać gryzaków i smoczków do zamrażalnika – zbyt zimne przedmioty mogą uszkodzić śluzówkę jamy ustnej dziecka, a nawet doprowadzić do odmrożeń. Bądźmy po prostu ostrożne.
 3. Żele farmaceutyczne
  W aptekach możemy znaleźć różne specjalne żele do dziąseł dla dzieci. Gama preparatów jest naprawdę szeroka i z nich daje bardzo dobre rezultaty. Żele tworzą taką niewidzialną warstwę ochronną na dziąśle i tym samym zmniejszają ból, swędzenie i uczucie dyskomfortu. Większość z nich ma przyjemny, owocowy smak, dlatego dzieci nie mają problemu z ich stosowaniem.

Sumując

Ząbkowanie malucha to bardzo trudny okres dla każdego malucha i jego rodziców. Dziecko jest markotne, płaczliwe i to od nas zależy jak przebrniemy przez ten czas. Sposobów może nie ma zbyt wiele, ale cierpliwość i sumienność będzie przynosiła pozytywne efekty. W związku z tym życzę Wam w dużo spokoju i pozytywnej energii.

Pozdrawiam Ola 🙂

Zapraszam również tutaj